Przedwiośnie to czas, kiedy zaczynamy myśleć o urządzaniu ogrodu. Taki naturalny ogród to sentymentalna wyprawa w przeszłość, do czasu letnich wakacji u babci, szansa na bliski kontakt z naturą. Jeśli więc mamy do dyspozycji wiejski dom lub nowoczesny budynek stylizowany na stare dworki wiejskie, idealnym rozwiązaniem będzie ogród urządzony w stylu rustykalnym.

Jak przygotować ogród w stylu rustykalnym?

Wrażenie swobody

Rustykalny ogród musi przede wszystkim dawać wrażenie wolnej przestrzeni. Wszystko w zgodzie z naturą. Tak więc rezygnujemy z równomiernie przycinanych żywopłotów i uporządkowanych skałek. Charakterystyczne cechy rustykalnego ogrodu  to pozornie ułożone alejki, niedbale posadzone kwiaty i rozłożyste drzewa owocowe. W takim ogrodzie, mogą znaleźć się tradycyjne rośliny, takie jak słoneczniki, dzika róża, jabłoń, śliwa i grusza.

W rustykalnym ogrodzie nie powinno zabraknąć miejsca dla ogrodu warzywnego, który idealnie wpasowuje się w krajobraz podwórza. Dodatkową zaletą jest możliwość posiadania pysznych warzyw. Wybierzmy tradycyjną marchew, buraki lub cebulę.

Akcesoria do ogrodu

Pamiętajmy, że klimat ogrodu tworzą także odpowiednie dodatki, pozwalające podkreślić styl, w jakim została urządzona przestrzeń wokół domu. Odpowiednimi akcentami rustykalnego ogrodu będą: stare bramy i furtki, niskie drewniane ogrodzenia i stylowa altanka ogrodowa. Nie zapomnij ustawić ławek w najbardziej uroczych zakątkach ogrodu.

 

Szczegóły są kluczowe

To, co najbardziej podkreśla nastrój w rustykalnym ogrodzie, to różnego rodzaju dekoracje i detale, więc nie można o nich zapomnieć. Zardzewiała kłódka, żeliwne haczyki przymocowane do drewnianych drzwi lub drewniane pudełko z rustykalną klamrą są godne uwagi podczas aranżacji starego stylu ogrodu.

Możliwości do dekoracji przestrzeni są prawie nieograniczone – w sklepach można znaleźć drewniane gwiazdy lub ozdobne metalowe emblematy, ostrzegające przed niebezpiecznym psem lub wzywające do zamknięcia bramy za sobą.

Donice i wsporniki

Zawieszenie doniczek z roślinami w różnych częściach ogrodu pozwoli na wypełnienie górnych części pomieszczenia. Dzięki temu obserwowany z daleka ogród nie sprawi wrażenia nieco pustej, oddzielnej przestrzeni, ale stanie się elementem otoczenia. Przy zakupie wsporników należy wybrać dekoracyjne, żeliwne uchwyty ścienne. Pamiętaj, że zawieszone na nich doniczki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewniane doniczki.

Miejsce na ognisko

Przebywanie w ogrodzie kojarzy się ze spędzaniem czasu z rodziną. Dobrym pomysłem zamiast typowego grilla jest stworzenie paleniska, które bardziej pasuje do rustykalnego ogrodu. Ognisko ma wyjątkowy klimat, sprzyja integracji i pozwala bawić się w ogrodzie nawet w chłodniejsze wieczory. Koniecznie zaopatrz się w żeliwny kociołek – nie tylko, że zharmonizuje się z aranżacją ogrodu, pozwoli także wygodnie przygotować smaczne danie z ognia, a dzięki swojej trwałości posłuży nam do wiele lat.