Wybór materiału na opał

Wybierając materiał, który będzie używany jako surowiec opałowy warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Będą one miały wpływ na środowisko, ekologie, wartość opałową oraz koszta.
Podczas minionych lat przewinęło się sporo rodzajów materiałów grzewczych. Były one mniej lub bardziej skuteczne, jednak bezkompromisowym faworytem popularności jest oczywiście drewno. Główną zaletą palenia drewnem ze strony społeczeństwa jest jego niska ilość substancji smolistych. Dodatkowym atutem jest  to, że drewno jest materiałem odnawialnym. Kupując drewno kominkowe warto jest wybrać te, które nie tylko jest tanie ale również zapewnia dużo ciepła i spala się powoli.

Jakie drewno na opał wybrać?

Do wyboru mamy dwa gatunki drzew, liściaste i iglaste. Najlepszą opcją do opału są z pewnością drzewa liściaste, ponieważ przy spalaniu nie wytwarza dużej ilości dymu oraz zawiera tylko śladowe ilości żywicy. Gdy zdecydujemy się już na zakup bądź ścięcie drzew liściastych powinniśmy zastanowić się, który rodzaj drzewa posiada najlepsze właściwości i wartości opałowe.

Najlepsze i najbardziej kaloryczne  są drewna twarde takie jak: buk, grab, jesion czy dąb. Wartościowe też są drzewa owocowe, a szczególnie śliwa, jabłoń, grusza. Należy pamiętać, że drewno opałowe powinno mieć minimum roczny okres składowania. Dzięki temu staje się bardziej suche i  wydobywają się jego właściwości opałowe.

Pozostałe rodzaje drewna liściastego również nadają się do spalania. Nie wszystkie jednak będą tak dobre jak te wyżej wymienione. Na przykład brzoza, dobrze się spala, ma mało substancji smolistych, jednak sam proces spalania nie trwa zbyt długo.

Jak składować drewno?

Aby nasz materiał opałowy zachował swoje wartości należy zadbać by był odpowiednio przechowywany. Drewno należy porąbać na  średniej wielkości kawałki, a następnie ułożyć je jeden na drugim, tworząc pewnego rodzaju ścianę. Pomieszczenie, w którym drewno na opał będzie składowane musi być przewiewne i zabezpieczone przed różnymi opadami takimi jak deszcz.
Odpowiednie przechowywanie drewna to klucz do dobrego ogrzania domu. Niewysuszone kawałki drzewa dają mało ciepła i kiepsko się palą.