Wykroczmy poza nasz polski las i przyjrzyjmy się nieco innym odmianom drzew. Egzotyczne rodzaje drewna mogą zaskoczyć. Dlaczego są tak dobre i dlaczego o nich nigdy nie słyszałeś? Zapraszam do lektury.

 1. Mopane

  Dlaczego ci się spodoba: drewno ma znakomite właściwości akustyczne (duży potencjał), jest niezwykle gęste, pięknie się obraca i może mieć interesujące kolory i wzory ziaren.

  Dlaczego nigdy o nim nie słyszałeś: Trudno go znaleźć, zwykle tylko w małych skupiskach. Ponadto jest dość drogie i nie zbyt wielu ludzi jest gotowych wydawać dużo pieniędzy na drewno, o którym nigdy nie słyszeli. Szkoda, bo to gwiezdne drewno liściaste!

 2. Paulownia

  Dlaczego ci się spodoba: Znajduje się w gronie absolutnie najlżejszych dostępnych drzew. Jest to również jeden z najbardziej stabilnych gatunków drewna pod względem wilgotności i ma bardzo mały ruch w użytkowaniu. Rośnie jak chwast, a drzewa są często uprawiane.

  Dlaczego nigdy o nim nie słyszałeś: Japończycy wydają się wykorzystywać to drewno, zanim ktokolwiek inny dostanie je w swoje ręce. To sprawiedliwe, bo drewno powinno po prostu iść do najwyższego licytującego, a Paulownia jest ceniona w Japonii i używana do różnych rzeczy.

 3. Okan

  Dlaczego ci się spodoba: Okan to drewno skrajności. Ogólnie rzecz biorąc, jest to prawdopodobnie najsilniejsze drewno na całym świecie (poważnie), z miażdżącą siłą. Charakteryzuje się również wyjątkową odpornością na gnicie i właściwościami atmosferycznymi, szczególnie w środowiskach morskich.

  Dlaczego nigdy o nim nie słyszałeś: Ten rodzaj jest po prostu uciążliwy. Trudno jest go przykleić, trudno go zobaczyć, a także trudno go znaleźć.

 4. Chakte Viga

  Dlaczego ci się spodoba: Chakte Viga ma świetne właściwości akustyczne / tonalne. Ale najlepsze jest to, że można znaleźć kawałki o pomarańczowym lub czerwonawym zabarwieniu – a kolor rzeczywiście trwa, co jest czymś więcej, niż można powiedzieć o innym drzewie.

  Dlaczego nigdy o niej nie słyszałeś: Nazywa się również Paela. Może być po drogiej stronie drewna, które dla wielu jest nieznane.

 5. Pyinkando

  Dlaczego ci się spodoba: To drewno jest wspaniałe … to wszystko. Wzór ziarna jest całkowicie unikalny i dość trudny do naśladowania lub zastąpienia innym drewnem.

  Dlaczego nigdy o nim nie słyszałeś: Jest rzadko dostępny, a kiedy jest, zazwyczaj jest drogi. Ludzie pewnie sądzą, że to coś w stylu hebanu, ale to zupełnie inne zwierzę.

 

Wkrótce druga część. Skomentuj ten wpis i daj znać co sądzisz o naszym blogu.